DISZKRIMINÁL A MUNKÁLTATÓ AZ OLTÁS ESETÉRE BIZTOSÍTOTT PÓTSZABADSÁGGAL?

A munkáltató pótszabadsággal jutalmazza azokat, akik az általa meghatározott határidőig beoltatják magukat. Nem jogellenes ez?

Az igaz, ogy a beoltottak előnyben részesítése a beoltatlanokra nézve hátrányt jelent, így vizsgálni kell, hogy az előnyben részesítéssel megvalósul -e a hátrányos megkülönböztetés.

A megkülönböztetés lehet jogszerű, csak az indokolatlan, önkényes megkülönböztetés tilos.

Ha a különbségtétel a munkaviszonnyal közvetlenül összefügg, és ésszerű, akkor az jogszerűnek tekinthető.

Álláspontom szerint a munkaviszonnyal való közvetlen összefüggés fennáll szerint, mivel a) a dolgozók érintkeznek az utasokkal, illetve b) érintkeznek egymással.

Az „ésszerű indok” kapcsán kiemelendő, hogy az Egyenlő bánásmódról szóló törvény 7.§ (2) b) szerint az olyan magatartás, intézkedés, feltétel, utasítás nem sérti az egyenlő bánásmód követelményét, amelynek tárgyilagos mérlegelés szerint az adott jogviszonnyal közvetlenül összefüggő, ésszerű indoka van.

Álláspontom szerint,  - mivel a vírus terjedését az oltás akadályozza meg a leghatékonyabban – az ésszerű indok fennáll, hiszen az élet- és egészségvédelem, mint cél legitimnek tekinthető. Kiemelendő, hogy a jogviszonnyal közvetlenül is összefügg, hiszen a munkavégzés során a vírus átadásának lehetősége fokozott, különösen az utasforgalommal összefüggő munkakörökben, illetve az olyan feladatellátás során, melyek több munkavállaló egyidejű részvételét igényik.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.