Azt olvastam, hogy egy rendelet alapján a munkaadó köteles a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat felbecsülni, és az eredményétől függően meg kell határoznia, hogy kinél indokolt a védőoltások beadása. Ha a becslés kimutatja a kockázatot, amelyekre van oltás, a munkáltatónak védőoltást kell felajánlania. Ez azt jelenti, hogy köteles vagyok beoltatni magam?
Nem. Az oltás beadása önkéntes, így oltási kötelezettség nem áll fenn. A kérdéses rendelet a munkáltatót kötelezi arra, hogy megbecsülje a dolgozókat érő kockázatokat, és ha biológiai kockázatot talál, amit oltással meg lehet előzni, ajánlja fel azt. (Például, ha a munkavállaló erdőben dolgozik, magas aljnövényzetben, és a kockázatértékelés alapán a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás veszélyforrásnak bizonyul, akkor a munkáltató köteles azt felajánlani. Ha nem teszi, súlyosan megsérti a munkaviszonyból fakadó kötelezettségét.)
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a felajánlott oltást a dolgozónak el is kell fogadnia. Szabadon dönthet arról, hogy nem kéri, de ha megbetegszik, akkor a munkáltatót utóbb már nem teheti az állapotáért felelőssé.
A magánvéleményem az egyebekben, hogy az engedélyezett vakcinát érdemes beadatni, mivel a súlyos következmények ezzel a megoldással kerülhetőek el a leghatékonyabban.