Mi illeti meg a dolgozót, ha két hétre karanténba teszik, és negatív lesz a tesztje? Mit fizet az állam, és mit fizet a munkáltató?
Az, akit közegészségügyi megfontolásból elkülönítettek, sajnos, csak a táppénzre lesz jogosultsága. Az Egészségügyi Törvény 70. § szerint „a járványügyi elkülönítés, a járványügyi megfigyelés és a járványügyi zárlat, továbbá a járványügyi ellenőrzés idején az azok végrehajtásával összefüggésben felmerült, a fertőző betegnek, illetve a kórokozó hordozónak fel nem róható, szükséges és indokolt költségeket és a társadalombiztosítási jogviszony alapján meg nem térülő kiesett munkajövedelmet az állam a fertőző beteg, illetve a kórokozó hordozó részére megtéríti.” A jogszabály megfogalmazásából látható, hogy a kieső jövedelmet csak a fertőző betegnek/hordozónak fizetik meg, annak, aki egészséges maradt, nem.
A munkáltató nem kötelezhető a különbözet megtérítésére, mivel a keresetveszteség oka nem a munkáltató érdekkörében merült fel, közvetlen okozati összefüggés a munkaviszonnyal nem áll fenn. (A munkáltató megtérítheti a különbözetet, vagy annak egy részét, önkéntes vállalása alapján, de erre nem kötelezhető.)
A hivatkozott törvénnyel kapcsolatosan felmerülhet a hátrányos megkülönböztetés (diszkrimináció) lehetősége is. Álláspontom szerint ugyanis, kifejezetten diszkriminatív a szabályozás, hiszen egészségi állapot miatt tesz különbséget a juttatásokhoz való hozzáférésben. Az elkülönített fertőző és nem fertőző személyekben közös, hogy keresőképtelenek, mivel a hatóság tilalmazza a munkavégzésüket. E szempontból irreleváns, hogy megbetegszenek -e vagy sem, hiszen betegségtől/fertőzöttségtől függetlenül jelentős keresetveszteséget szenvednek el, melynek oka a hatóság által elrendelt elkülönítés. Az, hogy pozitív a teszt, vagy sem, lényegtelen a juttatás szempontjából. A jelen esetben tehát, egy lényegtelen szempont miatt esik más elbírálás alá a két, egyébként összehasonlítható helyzetben levő csoport. Ez pedig akár a diszkrimináció megállapítását is jelentheti, melyre tekintettel ombudsmani/alkotmánybírósági eljárás kezdeményezése is indokolt lehet.