A munkáltatóm rövidített munkaidős foglalkoztatást szeretne bevezetni, amit el is fogadnék. De a munkáltatóm nem írta bele a tervezetbe, hogy meddig tart ez a csökkentés. Amiatt aggódom, hogy a veszélyhelyzet elmúltával is fent fogja tartani a rövidebb munkaidőt. Jogos a félelmem? Önök szerint bele lehetne írni a megállapodásba valamilyen jogi garanciát?
A rövidebb munkaidő bevezetése bizonyos munkakörökben és ágazatokban valóban ideális megoldás, mert ezáltal a dolgozó sem esik ki a munkaerőpiacról, és a munkáltatónak sem kell aggódnia, hogy később szakember nélkül marad. Cserébe, mindkét félnek anyagi áldozatot kell hoznia, hiszen a dolgozó így kevesebb bért fog kapni, viszont a munkáltatónak a szerény anyagi erőforrásaiból ki kell fizetnie a dolgozó bérét.
Az, hogy a munkáltató nem írja bele a megállapodásba a rövidebb munkaidő lejáratát, jogi szempontból valóban felvet aggályokat, hiszen így nem lesz szerződéses garancia arra, hogy a munkaviszony visszaálljon teljes munkaidőre a járvány elvonultával. Ezért hasznos garanciális elemeket tenni a módosításba, melyek a következők lehetnek: Egyrészt, érdemes kikötni az időbeli hatály végét. Sajnos, a mai ismereteink szerint nem tudjuk megmondani, hogy a járvány mikorra vonul le, ezért konkrét időpontot nem lehet meghatározni. Ám ún. feltétel-meghatározással van mód arra, hogy a módosítás időbeli hatályát korlátozzák a felek. Ez a feltétel pedig lehet a veszélyhelyzet megszűnése. Tehát, pl. a megállapodásba bele lehet írni, hogy a módosítás időbeli hatálya legfeljebb a veszélyhelyzet elmúltát követő 10 napig tarthat.
(Az Mt. 19. § (1)bekezdés szerint ugyanis a felek a megállapodás létrejöttét, módosítását vagy megszűnését jövőbeli, bizonytalan eseménytől (feltétel) is függővé tehetik.)