A munkáltatóm felmondhat nekem a vírus miatt? Ha igen, jár nekem a végkielégítés?
A munkáltatói felmondás (régi nevén rendes felmondás) jogát a munkáltató a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból szüntetheti meg. A jelen esetben a munkavállalói magatartás és képesség nem releváns, viszont a munkáltató működésével összefüggő ok ilyen. Ez jellemzően a létszám leépítését, munkakörök összevonását jelenti, azaz jellemzően gazdasági okok állhatnak az ilyen felmondások esetében.
Ha tehát a munkáltató rendelésállománya lecsökkent, és a munkáltató gazdasági helyzete megingott, úgy sajnos, valóban felmerülhet az, hogy egyes kollégáktól kénytelen lesz megválni.
Ebben az esetben a felmondást világos, valós és okszerű indoklással kell ellátnia, ha nem így tesz, a felmondás jogellenes lesz. Ha a vírus okozta gazdasági nehézségek miatt történik meg a felmondás, úgy indokként jogszerű pl. a munkakör megszűnését, összevonását, bizonyos tevékenységek megszűnését megjelölni.
Nagyon fontos, hogy a bíróság nem elemezheti, hogy ésszerű döntést hozott -e a munkáltató, azaz nem lehet vita tárgyává tenni, hogy gazdasági szempontból reális volt -e bizonyos területek leépítése. Ugyanakkor a felmondás okának valósnak kell lennie, más szóval az átszervezésnek ténylegesen meg is kell történnie.