A munkáltatóm 2021 március 6-án a boltzár miatt közölte velem, hogy március 8-tól egy hétre szabadságra küld. (Hozzáteszem, hogy a cég március 8 -22 között zárva tart.) Kikapcsoltam a telefonomat, de a közösségi hálón a kollégáim arról írtak, hogy a cég behívta őket holnapi naptól munkavégzésre. Vélhetően a cég ki fog nyitni, valamilyen úton-módon.
Tanácstalan vagyok, hivatalosan nem tud a munkaadó értesíteni telefonon, de úgy érzem, ha nem jelentkezem, hátrányom keletkezik belőle. Ha pedig mégis felvenném a céggel a kapcsolatot, járna-e nekem valami rendkívüli munkavégzési pótlék, hiszen az általuk kiadott szabadságról hívnának vissza.
A problémával kapcsolatosan az álláspontom a következő: Az Mt. 123§ (5) szerint a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek/ működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadság időpontját módosíthatja és a már megkezdett szabadságot megszakíthatja. Ha a munkáltató él ezzel a jogával, akkor az Mt. szerint a megszakítással kapcsolatos költségeket és károkat kell, hogy térítse.
Sajnos, azonban, ha a megszakítja a munkáltató a szabadságot, akkor erre külön bérpótlék már nem illeti meg a dolgozókat.
Sajnos, valóban felmerülhet annak a lehetősége, hogy a munkáltatója felrója Önnek, hogy nem tudja Önt elérni. (Habár a szabadság alatt a telefon kikapcsolható, de ha a közösségi fórumokon a dolgozók értesülhettek a visszatérésről, és a munkáltató tudja, hogy Ön is jelen van a FB -on, úgy az együttműködési kötelezettség elmulasztása miatt az Ön felelősségének lehetősége – elviekben – fennáll.
Az a javaslatom, hogy írásban (e-mail, SMS) keresse meg a munkáltatót, hogy tervezi -e Önt behívni. (Pl.: „Tisztelt ………………! Azt tapasztaltam a Facebook-on, hogy a 03.08 -tól kiadott szabadságot sok kolléga esetében megszakítják. Aziránt érdeklődöm, hogy engem is érint -e ez, vagy a 8 -tól számított egy hetes szabadságomat kitölthetem -e. Köszönettel:…..”)
Ez a megoldás azért hasznos, mert önnek írásos bizonyítéka lesz arról, hogy együttműködik. Másrészt, ha erre a hétre már tervezett valamilyen feladatot (pl. kertásás, magánorvosi ellátás felkeresése, tetőcserepek megigazítása, egyéb karbantartási munkák ellátása, stb.) akkor ezt hasznos közölni, mert így a munkáltató kisebb eséllyel fogja Önt visszahívni. (pl. ha a szabadság idejére rendelte meg a festő-mázolót, és a munka lemondása miatt a szakember részére kötbért kell fizetnie, az a munkáltató által fizetendő költségként fog megjelenni, melyet a munkáltatónak mérlegelnie kell, ha vissza akarja Önt hívni dolgozni.)