Nemrég gyógyultam fel a COVID-ból, így a munkáltató által megadott határidőig nem kaphatok oltást. Így az oltás esetére ígért pótszabadságot sem kaphatom meg. Szeretnék oltást, de rajtam kívülálló okok miatt ez nem lehetséges. Ön szerint ez jogszerű?
Önmagában az, hogy a munkáltató a pótszabadságot az oltáshoz köti, nem jogellenes. Ugyanakkor, a ma hatályos utasítás nincs figyelemmel arra, hogy egyes személyek nem olthatók, bár szándékuk az oltás felvételére meglenne.
Úgyszintén, a meglevő COVID -juk miatt határidőig oltást felvenni nem tudók is kikerülnek a kedvezményezetti körből. E két csoport esetében felmerülhet a diszkrimináció lehetősége, hiszen ők nem a döntésük miatt nem oltatnak, hanem tőlük független körülmények folytán.
Az ő esetükben indokolt lenne a munkáltatónak kivételszabállyal élni: A most COVID -dal küzdők, vagy egyéb betegségük miatt nem olthatók esetében indokolt lenne az oltásra vonatkozó szakorvosi véleménnyel, valamint az érintettek oltás felvételére vonatozó szándéknyilatkozatával lehetővé tenni a pótszabadság igénybe vételét.
(Például, a dolgozó bemutatja az orvosi igazolást arról, hogy súlyos betegsége van, ami az oltás felvételét kizárja, ezzel egyidejűleg nyilatkozatot tesz, hogy az oltást a kizáró ok megszűnésétől számított 30 napon belül felveszi a vakcinát, illetve vállalja, hogy amennyiben az akadály elhárultát követően nem oltatja be magát, akkor a kiadott szabadsága időtartamának megfelelő távolléti díja munkabérből való levonásához hozzájárul.)
E módszerrel, álláspontom szerint az akaratukon kívül oltásban nem részesülők hátrányos megkülönböztetésének elejét lehetne venni.