ÜZEMI BALESET OTTHONI MUNKAVÉGZÉS SORÁN

Az otthoni balesetek száma az elmúlt hetekben jelentősen megnövekedett. Engem az érdekelne, hogy a „home office” -ban bekövetkezett balesetek esetében mi mondja meg, hogy mi minősül munkahelyi, s mi sima otthoni balesetnek? Milyen juttatásra számíthat a dolgozó?

A szabályozás nem teljesen kiforrott, de a meglevő előírások alapján azért nem lehetetlen választ adni néhány kérdésre. A Munkavédelmi törvény – sajnos, azóta hatályon kívül helyezett – rendelkezése szerint távmunkavégzés csak a munkáltató által munkavédelmi szempontból előzetesen megfelelőnek minősített munkahelyen folytatható. Ez a szabály már nem hatályos, ám az igen, hogy a munkahelyen a munkavállaló a munkáltató hozzájárulása nélkül nem változtathatja meg a munkakörülményeket. Ebből következik, hogy a munkáltatónak előzetes tudomása kell, hogy legyen a munkakörülményekről. (Mely tudomás alapján meghatározhatja, hogy az otthoni munkavégzés során hol történjék a munka elvégzése.)

Ezt támasztja alá a Munkavédelmi törvény azon rendelkezése is, mely szerint távmunkavégzés esetén munkahely az a munkaszerződésben a felek által meghatározott helyiség, ahol a munkavállaló az információtechnológiai vagy számítástechnikai eszközzel rendszeresen a munkáját végzi. Ha tehát a felek által meghatározott helyiségben történik a baleset a munkavégzés során, akkor a munkabaleset megállapítható.

Az Mt. is taglalja a távmunkavégzést, mégha szűkszavúan is, a 196-197§ -ban. E szerint főszabályként meg kell állapodni a munkavállalóval a home office -ról, ám a járványhelyzet kezelésére megalkotott 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet 6§ szerint az otthoni munkavégzés egyoldalúan is elrendelhető. Ha a munkáltató nem támasztott aggályt – nem korlátozta a munkavégzés helyét- akkor az otthoni munkavégzés alatt bekövetkező balesetek munkabalesetek lesznek, ha azok a munkavállaló lakásában történtek.

Természetesen továbbra is igaz, hogy az Mt. alapján a munkáltató mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a balesetet ellenőrzési körén kívül eső, olyan körülmény okozta, amellyel nem kellett számolnia, és nem volt elvárható, hogy e körülmény bekövetkezését elkerülje vagy elhárítsa. Ha tehát a munkavállaló az otthoni munkavégzése során lenyírja a füvet, és a gép kése lenyesi a lábujját, az nem lesz munkabaleset, mert a munkáltató ellenőrzési körén kívül eső körülmény okozta, mellyel kapcsolatosan a munkaadótól nem volt elvárható a kárelhárítás.

Ha a baleset üzeminek is minősül, akkor természetesen a munkavállalót 100% táppénz fogja megilletni, baleseti táppénz jogcímén. (Az Ebtv. alapján üzemi baleset az a baleset, amely a biztosítottat a foglalkozása körében végzett munka közben vagy azzal összefüggésben éri.)

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.