Kötelezhető-e a munkavállaló a megváltozott telephelyre történő bejárásra?

Tisztelt Cím,

Feleségem munkahelyének telephelye 200 km-re költözött. Kötelezhetik-e arra, hogy a munkaidő felét (minden héten 2, illetve 3 napot - hetente váltva) a 200 km-re fekvő munkahelyén töltse, ha a szállását fizetik? Három kiskorú gyermeket nevelünk (4, 10, illetve 12 évesek). A 10 éves középsúlyos értelmi fogyatékos. Köteles ezt elfogadni, vagy kérheti, hogy mondjanak fel neki? Nyolc év munkaviszonnyal rendelkezik a vállalatnál, ha ő mondana fel, akkor elveszítené a végkielégítést. Van mód arra, hogy kérhesse, a vállalat maga mondjon fel, úgy, hogy a végkielégítésről se kelljen lemondania? Mivel én állandó délelőttös műszakban dolgozom (5.40-14.00), ezért a gyermekek reggeli ellátása eddig a feleségemre hárult. Mivel a középső gyermek betegsége miatt kis létszámú kisegítő iskolába jár, ezért a reggeli ügyelet sem megoldott úgy, mint az egy nagy létszámú, nagyobb, normál általános iskolában.

Válaszukat előre is nagyon köszönjük.

Üdvözlettel,

Tisztelt Kérdező,

A kérdésére az alábbi választ adom:

  1. Ha a felesége munkaszerződésében a munkavégzés helye meg van határozva (tehát konkrét telephely van megadva) akkor a munkavégzési hely módosítása kizárólag munkaszerződés-módosítás útján lehetséges. Ha a felesége nem fogadja el a telephely váltását –amire egyébként nem lehet kötelezni- akkor a munkáltató kénytelen lesz felmondani. (Tehát nem azonnali hatállyal felmondani, azaz kirúgni, hanem –a régi terminológia szerint – rendes felmondással megszűntetni a jogviszonyát. Ez pedig természetszerűen hozza a végkielégítést a felmondási idő /felmentési idő alkalmazásának kötelezettségét.
  2. Ha a munkaszerződésében benne van a mostani telephelye, akkor a munkáltató javaslatát a szálláshely fizetésére egy kompromisszumos javaslatnak lehet tekinteni, utasításnak nem. Az más kérdés, hogy a munkáltató foglalkoztathatja munkaszerződéstől eltérően a munkavállalót átmenetileg, korlátok között. De az ön által elmondottak alapján e jogkörnek a gyakorlására is szűk mozgástere van a munkáltatónak: Az Mt 53§ (3) alapján a munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára a) a várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig, b) gyermeke tizenhat éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli, valamint c) hozzátartozójának tartós, személyes gondozása esetén, továbbá, ha d) a rehabilitációs szakértői szerv legalább ötven százalékos mértékű egészségkárosodását megállapította. Az önök esetében a c) és d) pont alkalmazása felmerülhet.
  3. Álláspontom szerint, ha a munkáltató más módon is meg tudja oldani a munkaszervezési kérdéseket (azaz az adott telephelyen tovább tudja foglalkoztatni a feleségét) akkor az áthelyezéssel kapcsolatos jogosultságát a munkáltató rendeltetésellenesen is használja.

A javaslatom az, hogy írják meg a munkáltatónak a körülményeiket, és írásban kérjék, hogy az érintett telephelyen tovább foglalkoztassák a feleségét. Ha ezt nem tudják megoldani ÉS a munkaszerződése is a konkrét telephelyet jelöli ki, a munkáltató csak felmondás útján szűntetheti meg a jogviszonyt.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.