Tisztelt Uram!
.. éve vagyok a MÁV alkalmazásában, úgy mond egy lépést sem tettem a vasúttól.
…..- ben kezdtem a MÁV ……….-nál.
19….-19.... január 14.-ig a MÁV ……………..-nál voltam alkalmazásban. Azért eddig, mert a MÁV játszott a jogszabályokkal és az ……………..-ból szervezett MÁV XY Kft.-t.
A Kft.-nél 20…. április 30.-val felmondtak és 20... 05. 01.-én visszakerültem a vasúthoz. Az akkori ügyvezetővel megegyeztem, hogy az áthelyezéssel mehetek el. Azonban a kettőnk közötti megromlott munkaviszony miatt váltottam és a munkaügyes közölte hogy a főnök nem akar elengedni, ha menni akarsz csak kilépéssel, mehetsz vissza a Vasúthoz, mivel jogilag nem lehet visszamenni.
2013.-ban szembesültem azzal a ténnyel, hogy nekem a vasútnál nem …… évem van.
Kérdésem: A 100% MÁV tulajdonú Kft nem MÁV? Ha a vasút szervez, akkor az kötelező a munkavállalóra, ha fordítva az nem?
Ön szerint, ha elmegyek bíróságra a jogviszonyom rendezése érdekében milyen esélyem lesz.
Várom mielőbbi válaszát és köszönöm, ha időt szán fenti kérdéseim megválaszolására.
Szakszervezeti azonosítóm: ………………
Tisztelt Kérdező!
Az egyik feltett kérdésére a válasz: A 100% MÁV tulajdonú vállalkozás sajnos nem minősül a MÁV-nak. Ennek oka az, hogy önálló személyiséggel rendelkezik mind az anya, mind a leányvállalat. Természetesen van lehetőség arra, hogy külön megállapodás alapján az egyik vállalkozás átvegye a másik vállalkozástól a munkavállalókat, jogfolytonosnak ismerve el a korábbi munkáltatónál fennállt jogviszonyt, azonban ez nem automatikus.
Ha a korábbi munkáltató nem jogutódlással szűnt meg, akkor csak a fent említett megállapodás alapján lehetséges a jogfolytonosság biztosítása.
Mivel arra, hogy jogfolytonosnak ismerje el –erre vonatkozó törvényi kötelezettség hiányában- a munkáltató korábbi munkaviszonyt, nem lehet a munkáltatót kötelezni, a per borítékolhatóan a munkáltató nyertességét hozná. A megadott információk alapján lebeszélem önt a perről.
Összefoglalva: Munkajogi jogutódlás kétféle van:
1) Jogszabályon alapuló (pl. vállalkozások beolvadása esetén) –ebben az esetben automatikusan jogfolytonos a korábbi munkáltatóval a munkaviszony
2)Megállapodáson alapuló (amikor átveszi az egyik vállalkozás a másiktól a munkavállalókat) –ebben az esetben
jogfolytonosságról akkor lehet beszélni, ha a munkáltatók a megállapodásban így döntenek.
Ahhoz, hogy ennél biztosabbat mondjak, látnom kell a papírokat, különösen a munkahelyváltások papírjait. Ezért kérem, hogy küldje el azokat nekem szkennelten, ha részletes választ szeretne.