Tanulmányi szerződéses kötelezettségek alóli mentesülés

Tisztelt Jogitanács!

F. Z. vagyok MÁV Zrt munkavállalója 18 éve.Tagkártya számom ....................

Az alábbi kérdéssel fordulok önhöz.

Van nekem a Munkáltatóval kötött tanulmányi szerződésem ami oklevél hiányában nem teljesítettem, ezért beszéltem a humánnal és született egy Tanulmányi szerződés módosítás, melyben a képzési költségek visszafizetéséről rendelkeznek. Nem értek vele egyet, de elfogadtam és aláírtam. Amint megcsinálom a nyelvvizsgámat, kiadják az oklevelet és nem kell tovább fizetnem.

Node....

A szervezeti változás következtében kaptam decemberben egy munkaszerződés-módosítást is aminek a második pontja a következő: "A Felek kölcsönösen kijelentik, hogy a munkaviszonnyal kapcsolatban korábban kötött minden eddigi megállapodásukat és azok módosításait- jelen munkaszerződés-módosítás érvénybe lépésének napjától-hatályon kívül helyezik. A köztük fenálló jogviszonyt ................. év február hó 5. napjától kizárólag jelen munkaszerződés módosítás szabályozza."

A kérdésem az, hogy a tanulmányi szerződés tekinthető-e "munkaviszonnyal kapcsolatban korábban kötött megállapodás"-nak. Mivelhogy a tanulmányi szerződés beleszól a fizetésembe és a MÁV-nál kötelezően eltöltendő időbe is, én annak gondolom, de lehet, hogy jogilag nem az. Viszont ha az, akkor a MÁV Humánja öngólt lőtt, mert nem kéne visszafizetnem a tandíjat.

 

Köszönettel!

Tisztelt ......................!

 

Az álláspontom az, hogy a tanulmányi szerződés is munkaviszonnyal kapcsolatosan létrejött megállapodás, tekintettel az Mt 229§ rendelkezéseire. A tanulmányi szerződést is a munkaviszonyra tekintettel kötik a felek.

Ennek alapján tekintheti úgy, hogy a tanulmányi szerződés módosítását is hatályon kívül helyezték a felek.  Természetesen a munkáltató álláspontja más lesz, és azt fogja állítani, hogy a tanulmányi szerződés nem esik a kérdéses körbe. Erre ön mondhatja majd azt, hogy tekintettel arra, hogy csak egy nyelvvizsga hiányzik, és hogy a felek korábban is úgy állapodtak meg, hogy a visszafizetési kötelezettség megszűnik a nyelvvizsga letételével –ha jól értettem, amit leírt- okkal következtethetett arra, hogy a majdnem teljesített képzésre tekintettel a munkáltató a további követeléséről lemondott, akár nagylelkűségből, akár az adminisztráció könnyítése, akár arra tekintettel, hogy a képzés lényegében teljesült.

A munkáltató a saját tévedésre ez esetben nem hivatkozhat, mivel a jogban való tévedés nem teszi a megállapodást érvénytelenné. Végső soron a munkáltató pert indíthat ön ellen. Ha perre kerülne sor, az eddigi információim alapján önnek számottevő esélye lenne a pernyertességre.

 

A személyes véleményemmel még kiegészítem a leírtakat, döntse el, hogy megfontolja –e: Kétségtelen, hogy önnek jogi szempontból az álláspontja erős, és eséllyel küzdene meg a munkáltatóval egy vita során. Ettől függetlenül azt javaslom, hogy a megállapodásra törekedjen és kössön kölcsönös kompromisszumot.

Ha sikerrel is jár ebben az ügyben, a munkáltatónak meg lesznek az eszközei arra, hogy megtorolja a veszteségét. A tapasztalatom az, hogy a hosszú távú együttműködés záloga a kölcsönös engedmények tétele, mely végső soron mindkét félnek kedvez. Most ön nehezen támadható pozícióban van, ebből a státuszból ön gyakorolhat egyfajta nagylelkűséget a munkáltató irányába, és rendezheti az ügyet egy mindkét fél számára vállalható kompromisszummal. (Pl.: Habár önnek semmilyen kötelezettsége nincsen, vállalja, hogy 2017.02.01-ig megszerzi a nyelvvizsgát, és ha ez nem történik meg, akkor áll be a visszafizetési kötelezettség. Így önnek nem kell fizetnie, a munkáltató érzékenysége sem sérül, és a munkáltató baklövése sem derül ki.)

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.