T.Ügyvéd Úr!
Bátyám mondta,próbáljak meg Öntől jogi tanácsot kérni,folyamatban lévő ügyünkkel kapcsolatban.Megpróbálom röviden leírni mi volt,hol tartunk.
Párom 20...-ben adta be a válópert volt feleségével szemben.Ők 11 évig voltak házasok.20.. novemberében párom személyi hitelt vett fel,hogy megvegyenek egy a felesége által örökölt ingatlant.Az exe nem volt hitelképes mivel a 11 év alatt kb 3 évet dolgozott,a hitel a párom nevén van. Miután megvették az ingatlant áprilisban páromat kitette belőle és hozzá költözött a jelenlegi élettársa akitől 20.. májusában gyermeke született. A párommal 2 közös gyermeke van.11 és 17 évesek.A 11 éves lánya velünk élt majdnem egy évet,mert nem akart az édesanyjával élni.Elkezdődött a válóper.A mi álláspontunk szerint kértük a hitelek megosztását mivel az arra a házra lett költve amiben most ők élnek,de a párom fizette amíg tudta.Jelenleg ma lett volna a kb 5. per,de eddig csak az elsőn jelent meg,a mait is halasztották.Az első per 20... Októberében volt. Az ügyvédjük küldött egy mailt miszerint 2 hitelt átvállalnak,és elfogadják hogy a párom 20...októberétől 25-25 ezer ft gyerektartást fizet.(Akkor hazacsábította a kislányt)párom attól a hónaptól magátol fizetett!20.. áprilisában párom bankszámláját inkasszálták,az ő házára költött hitele miatt,azt a hónapot és az utána lévőt nem fizettük mivel nem volt miből. Ma közölte az ügyvédje hogy beadott egy ideiglenes gyerektartasi beadvanyt hogy 20-20%-ot kér,vagy 30-30 ezerFt letiltva,és vizsgálják meg,hogy a párom nem fizetett 2 hónapot.Azt mondta a mi ügyvédünk,hogy ezt lehet előbbre veszi a bíróság mert gyermekekről van szó.Az egyik kérdésem pont ez,ilyen létezik??tárgyalás nélkül?hiszen nekünk is van közös gyermekünk.Ezt ő is tudja.Azon kívül utalással fizettünk.A másik kérdésem meddig csinálhatják azt,hogy nem jönnek el.
Nem adhatunk be valamit?még gyerektartást se lehetett tárgyalni,nemhogy a hitelt amit elfogadtunk,mégse jelent meg.Állandoan azt mondták ő nem tud fizetni mert nagycsaládos,gyeden van.Ez igaz, de ott él vele az élettársa.Meddig mehet ez így??A kisebbik lány nálunk négyes tanuló volt,most éppen hogy nem bukott meg,ráadásul közölte az anyjával nem akar velük élni.Kérem amennyiben lehetséges segítsen tanáccsal,pl hogyan hathatnánk rájuk,hogy lezárhassuk a pert és élhessünk.
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!
Egyrészről javaslom, hogy a kislányt próbálják meg saját háztartásban nevelni, tehát kérjék az elhelyezését saját maguknál. Ezzel a tartásdíj összege természetszerűen csökkenne, és a gyerek testi-szellemi fejlődése is jobb kezekben lenne.
Másrészről, szükséges lenne megnézni, hogy milyen körülmények változtak a tartást illetően. A tartásdíj mértékét a bíróság a szülők jövedelmi viszonyai/vagyoni helyzete alapján, és az eltartott más gyermekekre tekintettel határozza meg. Szükséges lehet firtatni azt is, hogy kap –e az anya támogatást (gyes, vagy más jogcímen adott támogatás) a gyerekek után.
Ideiglenes intézkedést akar az ügyvéd benyújtani. Ilyen esetekben a bíróság írásban nyilatkoztatja a feleket, amit sürgős szükség esetén mellőzhet. Ezért azt javaslom, hogy jelezzék előre, hogy értesültek arról, hogy ideiglenes intézkedésként akar az anyuka 20-20%-ot letiltatni, és kérjék a bíróságot arra, hogy a kérelemben foglaltaktól alacsonyabb mértékben állapítsa meg a követelést. Jelezzék, hogy eleve fizetett a párja, és hogy a 25-25 eFt gyerektartás eddig elegendő volt a jogosultnak. Jelezzék, hogy az egyéb hitelek miatt, -és más, általam nem ismert, de biztosan rosszabbra fordult körülmények miatt- a korábbi mértéknél kis mértékben alacsonyabb összeget fizetnének. Jelezzék, hogy a magasabb tartásdíj azért sem indokolt, mert az anyát az élettárs is segíti.
Javaslom, hogy a sorozatos mulasztások miatt a Pp. 8. § (1) alapján kérjék, hogy a bíróság járjon el a másik peres féllel szemben, mivel az a megítélésük szerint a jogait rendeltetésellenesen gyakorolja.
(A Pp alapján a bíróság köteles megakadályozni minden olyan eljárást, cselekményt/magatartást, amely a jóhiszemű joggyakorlás követelményével ellentétes, pl. azt, amely a per elhúzására irányul, vagy erre vezet. A bíróság pénzbírságot is alkalmazhat, és az így felmerülő többletköltségeket is megtéríttetheti.) Írják le, hogy minden tárgyalási napon megjelentek, és hogy a sorozatos mulasztás az anya részéről a per elhúzódósát eredményezi. Jelezzék, hogy így a saját háztartásban tartott gyerekek érdeke is sérül. Írják meg, hogy eddig mindig határidőben fizettek, és kizárólag a párján kívül álló okok miatt maradt el a megállapodás szerinti összeg fizetése.