Tisztelt dr. Balczer Balázs !
Családjogi kérdésekre szeretnék választ kapni.
A történetem a következő:
3 gyerekes elvált szülőként egyedül tartom el a gyerekeimet, akik közül kettő az idén fog diplomát szerezni és reményeim szerint munkába állni.
A harmadik most érettségizett, duális képzés keretében fog továbbtanulni.
Eddig mindhárom gyerek után kaptam a gyerektartást.
Kérdéseim ezzel kapcsolatban :
- Nekem, vagy a volt házastársnak van bejelentési kötelezettsége a hivatalok felé?
( a gyerekekkel tartja a kapcsolatot )
- Milyen módon , milyen hivatalos formában kell bejelenteni a tartásdíj kötelezettség megszűnését ?
-Hol kell ezt bejelenteni ?
-Melyik számít az utolsó hónapnak/napnak ?
-A harmadik gyerek után kell még gyerektartást fizetnie ?
( tudomásom szerint a duális képzési forma munkaviszonynak számít, de ugyanakkor fennáll majd a hallgatói jogviszony is... )
Jövőre új házasságot kívánok kötni.
- Milyen újabb bejelentési kötelezettségeket von ez maga után?
- Mi a teendőm ebben az esetben jogi szempontból ?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel :
.............
VSZ tagkártyám száma :...........
Tisztelt ...........................!
A feltett kérdésekre a következő választ adom:
- A tartásdíjra jogosultnak (tehát, akinek folyósítják az összeget) a kötelezettsége a bejelentés megtétele. Így azt javaslom, hogy a bejelentést, mihelyt aktuálissá válik, tegye meg. Mindez azért is fontos, mert a Ptk. 4:211§ (1) bekezdés szerint e kötelezettség elmulasztásából eredő kárért a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség általános szabályai szerint felel a mulasztó.
- A bejelentést a bíróságnak kell bejelenteni (nincs kötött iratminta) , de azt javaslom, hogy párhuzamosan tegyen bejelentést a volt férjének is.
- Az utolsó napnak az a nap számít, amikor a gyerek hallgatói jogviszonya megszűnik. Javaslom az intézményektől igazolást kérni a jogviszonyról.
- Véleményem szerint a duális képzés is abba a körbe tartozik, mely megalapozza a tartásdíj-fizetési kötelezettséget: A törvény ugyanis úgy rendelkezik, hogy a nagykorú és munkaképes leszármazó is jogosult a tartásra, ha a szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul. Szükségesnek minősül a tanulmány, ha az az életpályára előkészítő szakképezettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, vagy felsőfokú végzettséget biztosító főiskolai/egyetemi tanulmány (alap- és mesterképzés), vagy felsőfokú szakképzés, s az említett képzést a gyermek folyamatosan végzi. A duális oktatás véleményem szerint bevonható az életpályára előkészítő szakképzettségez szükséges képzés fogalmi körébe. Az persze más kérdés, hogy a saját keresmény mértékével – részben vagy egészben- csökkenthető a tartásdíj (mivel a rászorultság mértéke csökkenhet), erről viszont érdemes megállapodni a volt férjével.
Ha további kérdése van, keressen nyugodtan.