Tisztelt Jogtanácsos Úr!
Válásom után (több mint 10 éve) a volt feleségemmel közös gyermekeink az anyához kerültek elhelyezésre. A kapcsolattartás, a tartásdíj fizetése rendben történt. A lányom 17 éves, a fiam 19 éves (végzős középiskolás). A fiam hozzám szeretne költözni, mik azok a teendők (bíróság, gyámügy), amik ezt törvényesen lehetővé teszik? Milyen költségek terhelik az ilyen jellegű eljárásokat? Kell-e tartásdíjat fizetni az édesanyánál maradó lányom után, illetve, követelhetek-e tartásdíjat a hozzám költöző fiam után amennyiben nappali tagozaton tovább tanul (főiskola)? Esetleg létezik olyan megoldás hogy, a két fizetési igény kioltja egymást?
Válaszát előre megköszönve.
Tisztelt Kérdező!
Kérdéseire az alábbiak szerint válaszolok:
- Fia költözését illetően: A fia nagykorú, tehát már nem áll szülői felügyelet alatt. Ennek az a folyománya, hogy fia szabadon dönt a lakóhelye megválasztásáról, nincs szükség hatósági vagy bírósági eljárásra, így költség sem merülhet fel.
- A tartásdíjfizetést illetően: A lánya után ugyanúgy kell tartásdíjat fizetnie, a nagykorúság eléréséig, illetve azután is, ha tanulmányokat folytat. Ha a fia önhöz költözik, akkor ön a tartási kötelezettségét természetben kell, hogy teljesítse, ha fia továbbtanul. Így a pénzbeli tartás nem követelhető meg öntől a fia esetében, viszont a különélő szülő (anya) kötelezhető a díjfizetésre.
- Tartásdíjigények beszámítása: Ennek lehetősége kizárt a Ptk 297. § (1) bekezdés szerint. Annak viszont nincs akadálya, hogy a módosítsák a tartásdíjfizetés mértékét. (Ezt a bíróságtól kell kérniük.)
Ha volt feleségével egyezik az akaratuk, akkor gyorsan megoldható az ügy. Ezért javaslom, hogy egyeztessen vele, mielőtt lépne.
Ha további kérdése merül fel, keressen.